Silent Night Broadcast Credits


Music by

Kevin Puts
 
Libretto by
Mark Campbell
 
based on the screenplay by Christian Carion
for the motion picture Joyeux Noël
produced by Nord-Ouest Production
 
Set Designer
Francis O’Connor
 
Costume Designer
Kärin Kopischke
 
Lighting Designer
Marcus Dilliard
 
Projections Designer
Andrzej Goulding
 
Sound Designer
C. Andrew Mayer
 
Wig and MakeupDesigners
Jason Allen & Ronell Oliveri
 
Conductor   
Michael Christie
 
Stage Director   
Eric Simonson
 
Executive Producers
Kevin Ramach
Patrick Dewane
 
Produced and Directed by
Joe Brandmeier
 
The German Side
 
Nikolaus Sprink
William Burden
 
Anna Sørensen
Karin Wolverton
 
Lieutenant Horstmayer
Craig Irvin
 
Kronprinz, son of Kaiser Wilhelm II
A.J. Glueckert
 
 
The Scottish Side
 
Jonathan Dale
John Robert Lindsey
 
William Dale, his brother
Michael Nyby
 
Father Palmer
Troy Cook
 
Lieutenant Gordon
Gabriel Preisser
 
British Major
Joseph Beutel
 
 
The French Side
 
Lieutenant Audebert
Liam Bonner
 
Ponchel, his aide-de-camp
Andrew Wilkowske
 
French General
Ben Wager
 
Madeleine Audebert, Lt. Audebert’s wife
Angela Mortellaro
 
Gueusselin, a soldier
Ben Johnson
 
Ensemble Soldiers
Brad Benoit
Ben Crickenberger
Thomas Glass
Brian Haase
Richard Joseph
Jonathan Kimple
Chandler Molbert
Rodolfo Nieto
Daniel Weinstein
  
Silent Night production
 
Assistant Director                            
Octavio Cardenas

Assistant Conductor                         
Clinton Smith

Fight Choreographer                         
Doug Scholz-Carlson

Stage Manager                                
Alexander Farino

Translation Assistance                     
Anne Renucci, Jens Schäfer, Roberto Scarella Perino
 
Minnesota Opera Chorus
Matthew Abbas
Alex Barnett
Brad Benoit
Kelsey Bruso
Michael Burton
Joseph Clegg
Zachary Colby
Joshua Cramer
Ben Crickenberger
Steven Dahlberg
John deCausmeaker
Jock Donaldson
Stefan Egerstrom
Peter Frenz
Thomas Glass
Brandon Glosser
David Goudzwaard
Daniel Greco
Brian Haase
Alex Heetland
Jason Hernandez
Benjamin Hills
Timothy James
Ben Johnson
Brian Jorgensen
Richard Joseph
Jonathan Kimple
Andy Kirk
Jake LaSota
Eric Mahutga
Brian Maus
Riley McNutt
Eric Mellum
Chandler Molbert
Phong Nguyen
Rodolfo Nieto
Tim O’Brien
Jon Thomas Olson
Mario Perez
Grant Scherzer
Robert Schmidt
Eric Sorum
Michael Tambornino
Patrick Terry
Mark Thomas
Colyn Tvete
Adan Varela
Daniel Weinstein
 
Supernumeraries
Shad Cooper
Jesse Corder
Andy Flamm
Scott Herman
Andrew Northrop
Steven Pomije
 
 
 
Minnesota Opera Orchestra
 
Violin I
Allison Ostrander – concertmaster
Julia Persitz
David Mickens
Judy Thon-Jones 
Angela Waterman Hanson
Andrea Een
Conor O’Brien
Lydia Miller
Giselle Hillyer    
Orieta Dado
 
Violin II
Laurie Petruconis
Elizabeth Decker
Melinda Marshall
Margaret Humphrey
Huldah Niles
Alastair Brown
Miriam Moxness Griffiths
Anne Strasser
                       
Viola
David Auerbach          
Laurel Browne
Jenny Lind Nilsson
Susan Janda
Justin Knoepfel
James Bartsch   
 
Cello
Sally Gibson Dorer
Rebecca Arons
Thomas Austin
Ramiro Alvarez
Kirsten Whitson
Dale Newton
 
Bass
John Michael Smith 
Constance Martin 
Jason C. Hagelie 
Charles Block 
 
 
Flute
Michele Frisch
Amy Morris
Eun Cho
 
Oboe
Michael Dayton
Justin Schwartz  
 
English Horn
Mark Seerup
      
Clarinet
Johnny Teyssier
Nina Olsen, double Eb clarinet
Karrin Meffert-Nelson, double bass clarinet  
 
Bassoon
Coreen Nordling 
Laurie Hatcher Merz
 
Contrabassoon
Cheryl Kelley
 
Horn
Charles Hodgson
Neal Bolter
Rebecca Jyrkas
Lawrence Barnhart
     
Trumpet
John G. Koopmann
Christopher Volpe
Craig Hara       
 
Trombone
Phillip Ostrander
John Tranter
David Stevens
 
Tuba
Ralph Hepola
 
Timpani
Kory Andry
 
Percussion
Matthew Barber
Paul Hill
Bob Adney
 
Keyboard
Eric McEnaney
 
Harp
Nikki Lemire

Bagpipe (offstage)
Michael Breidenbach
 
Harmonica (offstage)
Chris Kachian
 
String Quartet (offstage)
Stephan Orsak, violin
Almut Engelhardt-Kachian, violin
Coca Bochonko, viola
Joseph Englund, cello
 
Audio recording and mix by Rob Byers
 
Audio services provided by Minnesota Public Radio 
 
 
The Ordway Center for the Performing Arts
IATSE Local #13 House Crew of Ordway Center
 
Production Company
Moving Pictures Inc.
 
AD / Associate Producer
Ian Punnett
 
Lighting Design
Jeff Ravitz
Kristie Roldan
 
Technical Director
Bob Rossborough
 
Video
Ted Conniff
 
Recording
Randy Carr
 
Camera operators
Don Adam
Kevin Bever
Mark Hanft
Larry Jacobsen
Darren LaZarre
Jud Williams
        
Dolly Camera
Robert Fassino
 
JIB operator
Craig Peterschmidt
 
Robo Cam
Steve Holm
 
Jib / Robo Cam Assist
Peter Clemence
 
Dolly Grip
Milo Durben
 
A1
Brad Zeimet
 
A2
Clayton Hughes
 
Remote Audio
John Vardas
 
Field Producer / AD Assist
Jordan Brandmeier
 
Editor and Post Supervisor
Andy Awes
 
Rental equipment provided by Cinequipt
 
HD Mobile Unit provided by Trio Video
 
Peter Kimball
Nick Smith
Victor Navarro
Dane Hendrickson
Martin Duffy
 
Mastering, titles andcredits by Splice Here, Inc.
 
Eat Your Heart Out
 
 
Minnesota Opera
 
SENIOR STAFF
 
President and General Director
Allan Naplan
 
Artistic Director
Dale Johnson
 
Vice President of Advancement
Patrick Dewane
 
Marketing & Communications Director
Lani Willis
 
Director of the Annual Fund
Dawn Loven
 
Production Director
Kevin Ramach
 
Finance Director
Jeff Couture
 
Community Education Director
Jamie Andrews
 
 
ARTISTIC
 
Artistic Administrator
Roxanne Stouffer Cruz
 
Artist Relations and Planning Director
Floyd Anderson
 
Dramaturg
David Sander
 
Artistic Associate
Bill Murray
 
Head of Music
Mary Dibbern
 
Resident Artists
Joseph Beutel
Aaron Breid
Octavio Cardenas
A.J. Glueckert
John Robert Lindsey
Eric McEnaney
Angela Mortellaro
Gabriel Preisser
Mary-Lacey Rogers
Clinton Smith
Victoria Vargas
 
Master Coach
Mary Jo Gothmann
 
Education
Teaching Artist
Angie Keeton
 
Production

 
Production Stage Manager
Alexander Farino
 
Assistant Stage Managers
Shayna J. Houp
Andrew Landis
 
Production Administrative Assistant
Katherine Cattrysse
 
Costumes


Costume Shop Manager
Erica M. Burds
 
Assistant Costume Shop Manager
Beth Sanders
 
Wardrobe Supervisor
Emily Rosenmeier
 
Drapers
Chris Bur
Diana Girtain
Yancey Thrift
 
Dyer/Painter
Marliss Jensen
 
First Hands
Helen Ammann
Kelsey Glasener
Allison Guglielmi
 
Stichers
Rebecca Ballas
Ann Habermann
Rachel Skudlarek
Kristen Weller
 
 
Wig/Makeup Supervisors
Priscilla Bruce
Andrea Moriarity
 
Scenery


Technical Director
Mike McQuiston
 
Properties Master
Jenn Maatman
 
Interim Properties Master
Stanley Dean Hawthorne
 
Properties Assistant
Michael C. Long
 
Lighting Coordinator
Raymond W. Steveson, Jr.
 
Assistant Lighting Coordinator
Tom Rost
 
Assistant Set Designer
Michael Kaukl
 
Assistant Projection Designer
Kim Battistini
 
Animator
Brian Horgan
 
Production Carpenter
JC Amel
 
Scene Shop Foreman
Rod Aird
 
Master Carpenters
Steven Rovie
Eric Veldey
 
Carpenters
Nate Kulenkamp
Steve Dalglish
Molly Diers
Jarrod Iverson
 
Charge Painter
Jeffery Murphey
 
Painters
Caprice Glaser
Laura Hohanshelt
Rosanna King
Rachel Madden
Lili Payne
Kathleen Sullivan
 
Administration


Operations/Systems Manager
Steve Mittelholtz
 
HR/Accounting Manager
Jennifer Thill
 
Executive Assistant
Theresa Murray
 
Finance Assistant
Michelle Gould
 
Data and Website Specialist
Ryan Vink
 
Development

Advancement Manager
Kelly Kuczkowski
 
Institutional Gifts Manager
Beth Comeaux
 
Donor Events and Gala Manager
Emily Skoblik
 
Individual Gifts Officer
Jenna Wolf
 
 
Marketing/Communications


Marketing Manager
Katherine Castille
 
Communications Manager
Daniel R. Zillmann
 
Marketing Associate
Kristin Matejcek
 
Ticket Office Manager
Julie Behr
 
Assistant Ticket Office Manager
Kevin Beckey
 
Ticket Office Associate
Kristen Bond
 
Ticket Office Assistants
Carol Corich
Nicole Hanson
Jane Samsal
Katherine Skovira
Carrie Walker
 
 
Minnesota Opera New Works Initiative Committee
 
Margaret Wurtele, Chair
Karen Bachman
Burt Cohen
Jane Confer
Judy Dayton 
John Huss
Ruth Huss
Lucy Jones
Robert Marx
Jenny Nilsson
Gayle Ober
Elizabeth Redleaf
Mary Vaughan
Bernt von Ohlen